7. juulil, esmaspäeval.

Sadamas on lõppenud liiklemine. Päeva jooksul pole saabunud ühtegi laeva ega lotja. Laadimistöö seisab. Ei liigu autod ega hobused. Isegi sadama kontoriametnikke pole tööl. Sadamakaile mahajäetud kastivirnade ja viljakottide juurde on jäetud valveks punasõdurid. Ka igapäevast külalist – kompartei pruuni autot pole näha olnud. Valitseb täielik vaikus, arvatavasti enne tormi. Tänavatelt püütakse endiselt kodanikke, keda miilitsamehed konvoeerivad linnast välja mullatöödele. Keskpäeval on linnast lahkunud komandant, kõrgemad sõjaväelased ning juhtivad partei jõud – võim olevat väiksemate vendade hoolde jäetud.

On loodud hävituspataljonid. Tartusse on jõudnud palju läti punaseid põgenikke ja miilitsaid. Kuuldavasti on sakslased juba Valgani jõudnud. Raadioteated Soomest aina julgustavad: „Eesti vennad, veel vähe kannatust…“ – kuid seda nad ei teata, kui kaugel sakslased on. Kas nad liiguvad Valgast Pihkva suunas või tulevad ka Tartu peale ja vabastavad meid hirmuvalitsusest?

Öine Emajõgi, Turuhoone, turuplats. Veel valitseb rahu..
Öine Emajõgi, Turuhoone, turuplats. Veel valitseb rahu..

Täna käis meie ametnik laos, oma riiete järel. Sattusime juhuslikult kokku. Ta teadis rääkida, et linnas on kõik tähtsamad asutised ja sillad mineeritud ja enne, kui punased kavatsevad Tartust lahkuda, lastakse linn õhku, nii et kivi kivi peale ei jää. Ta kavatseb ka, nagu näha, ühes punastega põgeneda.

Meie asutise usaldusmehel sms. Aleksander Eomäel näib kiire olevat mingisuguste paberit põletamisega. Käisime hr. P.-ga luurekäigul, selgitamas, kas ehk ka Pandimaja salaja mineeritud ei ole. Uurisime läbi maja vundamendi praod ja augud, keldri kolkad ja nurgad, kuid midagi kahtlast ei leidnud. Peaksid sakslased siiski varem Tartu jõudma, siis ehk pääseksime ähvardavast katastroofist.

Tartu 3. linnajagu 1941. aasta kaardil. Lembitu kasarmud ja Lennuväli.
Tartu 3. linnajagu 1941. aasta kaardil. Lembitu kasarmud ja Lennuväli.

Kella 8 paiku tiirlesid mõned üksikud vene lennukid linna kohal, kuid hetk hiljem tõusis neid lennuväljalt järjest rohkem õhku, mis kõik kadusid Peipsi suunas. Umbes pool 9 ilmus ootamatult 9 saksa lennukit, lennates madalalt aerodroomi kohal, kuhu heitsid alla terve rea tugevajõulisi pomme.

Taeva alla tõusis hiigelsuur suitsupilv. Põlema olid süüdatud õlid ja bensiin. Sekka kostavad tugevad laskemoona plahvatused. See oli sakslaste „tervitus“ punastele.

Vabadussild Emajõel
Vabadussild Emajõel

Pimeda tulekul hakkas linna voorima Lõuna-Eestist massiliselt punaväge, kes lõpmata pikas reas liikus üle Vabadussilla Põhja-Eestisse. Öösel on linnas, nagu eelmiselgi ööl, massiliselt vangistatud kodanikke ja veetud GPU-sse ja vanglasse.

Loe edasi: 8. juulil, teisipäeval

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s